Dokončení MAF etapy

Od poloviny září jsem běhal podle tepové frekvence vypočítanou dle vzorce MAF. Základní vzorec mi dával tepovou frekvenci 117, což je hodně nízko. Nejdřív jsem to navýšil o 5 tepů kvůli věku a o dalších 5 tepů, protože jsem OK. Výsledek tedy byl 117 - 127.

Po pár bězích jsem ale zjistil, že je to moc a tak jsem to o těch druhých 5 tepů zredukoval. Výsledek nakonec byl 112 - 122.

V této zóně jsem vydržel běhat skoro tři měsíce. Upřímně nevím, jestli to bylo k něčemu dobré. Myslím si, že aerobní základ mám dobrý a tak nějaký pokrok se hledá těžko. Navíc, můj soud je zkreslen tím, že jsem MAF běhání ukončil po Vánocích tím, že jsem onemocněl.

Když se ale oprostím od toho, poněkud nešťastného, závěru a od toho, že běhání při tak nízké tepovce je opravdu šílený vopruz, musím připustit, že zatímco zpočátku jsem měl v druhé půlce běhu problém udržet se v zóně, na konci jsem se už nemusel ani hlídat a tepovka se usadila mezi 117 a 120. Možná tedy, že ten původní vzoreček by mohl dávat smysl.

Závěr: MAF je super věc pro běžce s velkým egem. I když pochybuji, že by dali čtrnáct dní, natož tři měsíce. Je super pro mrazivé zimní běhání, když si člověk nechce mrazem spálit trubky. Stejně tak i na opačné straně kalendáře, kdy vedra nedovolí velké výkony. Je to super začátek pro přechod z indiána na souvislý běh, kdy začátečnické nadšení žene lidi vpřed příliš rychle.

Dovětek: Vzhledem k tomu, že jsem na přelomu roku zahájil novou etapu a moje první zóna je 110 - 124, nemusím se s tím moc mazat. Pokud bude v budoucnu chtít nějakou chvíli běhat pomalu, budu běhat ve své zóně 1.