Trilogie Milénium

Už dlouho jsem se chystal na tuto lahůdku. Tři audioknihy od švédského autora Stiega Larssona. Každá z nich kolem patnácti hodin poslechu. Trilogii namluvil Martin Stránský. Znal jsem se s jeho otcem a proto mi je tak nějak blízký. Navíc, Martin Stránský je pro audioknihy skutečně ten pravý. Dokázal by přečíst i recept na anglický čaj o páté tak, že byste ani nedutali, hltali každé slovo a nedokázali přestat poslouchat, protože byste chtěli vědět, jak to s tím čajem nakonec dopadne.

Knihy mají názvy: "Muži, kteří nenávidí ženy", "Dívka, která si hrála s ohněm" a "Dívka, která kopla do vosího hnízda".

Zřejmě je možné číst každou knihu samostatně, ale osobně si myslím, že to nedává moc smysl. Druhý a třetí díl začínají tam, kde ten předchozí skončil. V následujících dílech sice autor předhazuje záchranné kruhy šílencům, kteří by ta knihy chtěli číst v jiném pořadí, v podobě krátkých vysvětlivek předchozích dějů, ale nedělejte to a čtěte je pěkně popořádku.

Někdo Milénium srovnával s knihami Jonase Jonassona. Pro přiblížení pro toho, kdo si nemůže vzpomenout, co tenhle spisovatel napsal, tak připomínám jeho první tři knihy: "Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel", "Analfabetka, která uměla počítat" a "Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)". Před nedávnem přibyla čtvrtá kniha "Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět".

Pravda v dílech obou autorů je policie banda neschopných břídilů, kteří spravedlnosti pomohou jen shodou dlouhého řetězce opravdu nešťastných náhod a nedorozumění. Je také pravda, že hlavní hrdinka Lisbeth Salanderová, která nedokončila ani základní školu a přitom je schopna zpaměti vypočítat snad úplně všechno, tak trochu připomíná Jonassonovu analfabetku Nombeko. Zde ale podobnosti končí. Zatím, co Jonasson ve svých třech knihách s humorem popisuje hlavní (nikoliv humorné) události dvacátého století, Larsson píše detektivky se vším všudy. Humornost některých událostí jen tak tiše nechává probublávat na povrch.

Hlavním hrdinou trilogie je novinář a spolumajitel časopisu Milénium Mikael Blomkvist. Při způsobu jeho práce si sice nedokážu představit, že by časopis Milénium mohl reálně existovat a dožít se třetího čísla, ale budiž, knihy nejsou o práci žurnalisty, ale detektivky. Mikael by klidně mohl být bagrista, pak by se ale autorovi špatně vysvětlovaly schopnosti vyšťourat vždy ty správné informace a ta hromada známých na správných místech. Něčím Mikael být musel a hned po soukromém očku je novinář ta pravá profese.

Strhující děj všech tří knih, podtržený vynikajícím výkonem Martina Stránského. Trilogii Milénium lze jen doporučit.

Najde te ji na Audiolibrix.com.