Tak já nevím

Plán byl jasný. Sobota a neděle 24. a 25. února dva delší běhy. Den volna a v úterý další delší běh trochu relaxační. Pak den volna a ve čtvrtek a v pátek 1.a 2. března zase dva delší běhy. Trochu mě v hlavě strašil plán, zaběhnout každý ten běh o kousek dál. A tak jsem šel na to.

Sobota 24. února večer v šest vybíhám. Tempem se držím hodně zpátky, abych se nezmordoval hned prvním během. Trať jsem zvolil tu nejčastější a nejvyběhanější. Je skoro po rovině (i když jsem na Vysočině, že jo). Výsledná vzdálenost byla dána výběrem této trasy a to 12 km. Nic převratného. Průměrné tempo 7:30, teplota -9°C.

Druhý den neděle 25. února. Opět večer v šest. Tentokrát volím výběh ven z města. Hurá do kopců. Volím známou trasu kolem Staré plovárny, Pančavu do Ráje a Rančířova. Neodbočuji na Okrouhlík, protože to by už bylo pro dnešek moc. Běželo se fajn, jen jsem trochu polevil v tempu, což bylo dáno druhým delším během v rozpětí 24 hodin, ale taky zvolenou trasou, kde vlastně kromě začátku neexistuje rovina, no a taky teplotou -12°C. Tempo 8:01. Výsledná vzdálenost 14 km, takže o dva víc než včera.

Pondělí jsem dle plánu vynechal a vyběhl jsem v úterý 27. února. Teplota stále -12°C. Jako trať jsem chtěl vybrat svou standardní dvanáctku kolem řeky a když bude nálada, tak si kolečko mezi lávkami udělám ještě jednou. Byla by to krásná patnáctka. Ale na můj vkus moc rovná, takže se v průběhu prvních kilometrů rozhoduji běžet po Mlýnské a vyběhnout ten nechutný kopec po Dělnické ulici a pak po Helenínské ke Břízkám a po Polenské zpět. Zde se pak napojit na cyklostezku kolem řeky. Je to sice dál, ale o to horší cesta. Výsledkem je 15 km tempem 7:51. Takže docela pohoda.

Čtvrtek 1. března je první den druhé série. Volím rasu přes Horní Kosov a odtud k řece. Za lávkou za Kauflandem se vydám na Keťásek a nahoru k Lídlu. Aspoň nějaký kopec. Hurá zpátky k řece a tam ještě jeden okruh mezi lávkami. Pak se kolem Modety a ZOO vracím zpět. Teplota krásných -8°C, tempo 7:57, no aspoň že pod osm. Vzdálenost 17 km je zase o kousek delší. Tak ještě zítra.

Pátek jsem jel do Chrudimi a zpět, takže krásné tři hodiny v autě. Nějak se necítím a chce se mi spát. Ani druhé kafe během dopoledne nezabírá. Po návratu si zkouším odpočinout, než vyběhnu. Když nastal čas, zaberu, že se zvednu z gauče a nic. Tělo prostě neposlouchá. Chvíli jsem ho přemlouval, ale říct si nedalo. Sice vstalo, ale neoblékalo se a jen se tak ploužilo. Asi jsem ho měl nějak donutit a vyběhnout, ale po chvilce jsem toho s úlevou nechal a zase si lehl. Tak tohle fakt nevyšlo. Je jisté, že jsem své staré tělo donutil uběhnout pěknou štreku, ale je vidět, že má svou hlavu a že mě prostě zastaví, když blbnu příliš.

Sobota tvrdý relax. V neděli jen pár kilometrů chůze.

Teprve dnes ráno se sbírám a v šest vyrážím. Rozhodnutý si udělat sice krátký, ale svižný běh. Sněží a fouká vlezlý vítr. Teplota -4°C. Rozhoduji se jen pro krátkou tříkilometrovou trasu, kterou si vybírám, když se mi moc nechce. Ale zase udržím vyšší tempo i kadenci, se kterou se chci držet mezi 170 a 180. Vychází to. Tep mi to a tam vylezl nad 141, kde mám nastavený alarm. Zkouším se dýcháním zklidnit. Zdá se, že to zabírá. Cestou zpět je to pořád do kopečka, sice úplně malého, ale dnes jsem ho fakt cítil. Snažím se s kadencí zůstávat nad 170. Výsledek je 3.7 km v tempu 6:14 (už se blíží jaro, teď už je to jistý). Průměrná kadence 178, což se mi zdá super. Průměrná tepovka 137 taky dobrá.

Závěrem musím říct, že jsem to s tím plánem pěti delších běhů přehnal. Prostě je mi 57 a nesmím tak tlačit na pilu. Zkusím to znovu až za lepšího počasí.