Pořád to koleno

Ne, že by mě bavilo pořád mluvit o svém kolenu, ale už mě to prostě se*e. Dalo mě opravdu dost přemáhání, abych vydržel čtrnáct dnů nevyběhnout. Ten druhý týden jsem to dvakrát málem nevydržel a jednou jsem už dokonce držel v ruce své běžecké boty. Nakonec ale vždycky vyhrálo mé ukázněné já.

Po čtrnácti dnech jsem 1. března vyběhl na malý testovací běh. Tenhle okruh, který měří necelé čtyři kilometry běhám jen, když mi něco je. Zaživa se na něj nevydávám. Výsledek byl takový, že jsem to uběhl, ale koleno jsem cítil a druhý den mě regulérně bolelo. Bolest ale rychle ustupovala a následující den už bylo všechno v normálu.

Na další testovací běh jsem se vydal 4. března. Okruh jsem si prodloužil o oběh Staré plovárny a "natáhl" ho tak na necelých šest kilometrů. Tohle běhám, když se mi fakt nechce, což je většinou tak jeden dva dny, než na mě něco začne lízt. Tentokrát mě koleno trochu bolelo v závěrečné třetině, ale po doběhu se vše brzy uklidnilo. Z toho jsem usoudil, že se to lepší.

Na zatím poslední testovací běh jsem se vydal včera. Rozhodl jsem se jít na svůj krátký okruh přes Větrník, Ráj a Starou plovárnu, který běhám, když nemám moc času, takže většinou ráno před prací. Celé to měří devět kilometrů a nastoupám při tom 153 metrů, což se už nedá považovat za rovinu. Trochu jsem měl strach, jestli jsem to neuspěchal, protože kdyby něco, musel bych to dobelhat celé. Nikde žádná zkratka domů. Rozhodl jsem se, že poběžím mimořádně pomalu a pořád jsem si kontroloval došlap, abych zatěžoval koleno jen na ohyb. Myslím, že to přispělo k tomu, že jsem to absolvoval bez nějaké větší újmy. Koleno jsem při běhu cítil, ale nezlobilo. Po doběhnutí se nezhoršilo, takže asi super.

Dnes ráno bych slovo super asi už nezvolil. To koleno zase naříkalo. Teď před obědem mám pocit, že už je zase vše v cajku. No, v každém případě je vidět (a hlavně cítit) že se koleno lepší a že na oklepání se po zátěži potřebuje stále kratší dobu.

Pořád si ale neumím představit běhat vzdálenosti, jako dřív a o tempu už ani nemluvím. V mém věku se musím obrnit trpělivostí. Asi se to bude táhnout pár týdnů, možná i měsíců. A pak, což není vyloučené, se to tu a tam ozve zcela zaručeně v tu nejnevhodnější dobu. Ona taky, kdy je u běžce vhodná doba na bolest kolene, že jo.