Hubnutí po dvou letech

Od posledního mého dovětku k článku o hubnutí uplynuly dlouhé dva roky.

Ani se tomu nechce věřit. Co jsem tehdy napsal stále platí a co jsem si naplánoval, to se mě splnilo. Ale i přesto se od té doby mnohé změnilo a spousta věcí je jinak.

Kdybych to býval všechno věděl hned na začátku.

Tak především už neřeším hubnutí jako takové. Ten proces považuji za ukončený. Došel jsem k tomu postupně. Od jara roku 2014 jsem navýšil počet měsíčně nachozených kilometrů. Váha pomalu klesala. Většina změn v jídelníčku, které jsem zavedl v průběhu hubnutí, se ukázala jako trvalá. Už se prostě stravuji jinak. Dávám přednost ovoci a zelenině. Vybírám si potraviny, které jsou nejblíže svému přirozenému stavu. Platí to i u kompletních jídel.

Váha se ustálila mezi 81 a 82 kg při mé výšce 180 cm. Poslední dobou klesá i pod 81, Takže si myslím, že časem ještě trochu klesne.

Ale jak jsem psal výše, hubnutí už neřeším. Chodím 300 až 350 km za měsíc průměrnou rychlostí kolem 6 km/h. 29.12.2015 jsem si šel zaběhat. Uběhl jsem deset kilometrů bez jakékoliv přípravy v zimě dešti a promočený zvenku i zevnitř. Byl to dobrý běh, ale byl to náklad, který jsem neunesl a který mne na dalšího půl roku od běhání odradil.

"Běhací" nálada na mě přišla až v průběhu tohoto července. Do jeho konce jsem naběhat něco přes sto kilometrů. Teď v polovině srpna už mám přes 50 km.

Je jasné, že úprava stravovacích návyků a pravidelné procházky mi umožnily začít chodit mnohem víc, než jsem si dřív dokázal představit a posléze se i rozběhnout. Před třemi dny jsem uběhl svůj první půlmaraton. I to je něco, co jsem si nedokázal představit, že bych to uběhl.

Cítím se skvěle a díky běhání pomaloučku na těle mizí i ty poslední "špeky", co ještě přežily.

Takže co říci závěrem? Snad jen to, že bych to dnes neřešil tak zdlouhavě a složitě. Dnes, kdybych měl zase 96kg (panebože!), tak bych začal chodit, hodně chodit a hned jak by to jen trochu šlo, tak začal běhat. Jídlo bych moc neřešil, protože tělo by si o jiné stravování řeklo samo. Toto zjištění mi trvalo skoro čtyři roky, ale i tak jsem s tím, kam jsem došel nesmírně spokojený.