Andy Weir - Artemis

Ve svém okolí neznám ženu, která by byla nadšená z Marťana. Já nejsem žena. V příběhu bylo jak to "fi", ale konečně také i to "sci". Velmi dlouhé popisy postupů blízkých vědecké realitě prostě ženy neokouzlí. Hezký chlap jako hrdina to už příliš nezachránil. Jak taky, když byl po většinu času obalený skafandrem.

Povedl se i film, kde autoři pochopitelně přistřihli křidélka vědě a nechali tak vyniknout příběh ozdobený poutavými záběry z vesmíru.

Je těžké napsat stejně dobrou i druhou knihu. Andy tentokrát vsadil na ženu, jako na hlavní hrdinku. Vlastně spíše ještě díku Jazz Bašarovou. Z nedostupného Marsu děj přesunul na náš Měsíc a jeden malý Hab vyměnil za kopule dvoutisícového města. Kde je pohromadě dva tisíce lidí, tam jsou také problémy. Zvláště, když je zakázáno cokoliv, co by mohlo poškodit plášť kopulí města, či života podpůrné systémy. No a kde je něco zakázáno, vždy se najde dostatek lidí, kteří chtějí zákazy porušovat a také někdo, kdo jim v tom pomůže.

Sázka na mladou rebelku Jazz snad autorovi vyjde a jeho druhá kniha přitáhne také ženy, které se s ní mohou ztotožnit. Pokud bude natočen také film, přijdou si na své i muži.

Technicky složitých postupů je v knize sice dost, ale autor přece jen poněkud ubral, což opět ocení zejména ženy. Ve spleti chodeb Artemidy s mnoha lidmi se dá rozehrát téměř detektivní příběh.

Žánr sci-fi , jako cokoliv jiného, nesedí každému. Kdo ho ale má rád přijde si na své. Pro toho, kdo sci-fi nemusí, stačí si ty vesmírné reálie odmyslet, protože základní příběh by se mohl odehrávat v průmyslové části skoro každého většího města. Z Avatara si taky můžete odmyslet měsíc Pandoru a zůstane vám příběh boje domorodců z Amazonských pralesů za svůj domov. Ale to je názor člověka, který má sci-fi rád a z mladické nerozvážnosti pár sci-fi povídek taky napsal. Na sci-fi musíte mít dostatek vlastní fantazie. Na odmyšlení sci-fi vrstvy, obnažení samotného jádra příběhu a domyšlení si vlastních skutečnějších reálií je ale možná zapotřebí fantazie ještě víc.

Takže asi sorry. Pokud máte rádi sci-fi, tak nebudete zklamáni i když Marťan je zkrátka Marťan. Pokud sci-fi nemusíte, tak to zkuste, dost možná zjistíte, že Artemidu číst opravdu jde.