Trilogie Milénium

Už dlouho jsem se chystal na tuto lahůdku. Tři audioknihy od švédského autora Stiega Larssona. Každá z nich kolem patnácti hodin poslechu. Trilogii namluvil Martin Stránský. Znal jsem se s jeho otcem a proto mi je tak nějak blízký. Navíc, Martin Stránský je pro audioknihy skutečně ten pravý. Dokázal by přečíst i recept na anglický čaj o páté tak, že byste ani nedutali, hltali každé slovo a nedokázali přestat poslouchat, protože byste chtěli vědět, jak to s tím čajem nakonec dopadne.

Knihy mají názvy: „Muži, kteří nenávidí ženy“, „Dívka, která si hrála s ohněm“ a „Dívka, která kopla do vosího hnízda“.

Zřejmě je možné číst každou knihu samostatně, ale osobně si myslím, že to nedává moc smysl. Druhý a třetí díl začínají tam, kde ten předchozí skončil. V následujících dílech sice autor předhazuje záchranné kruhy šílencům, kteří by ta knihy chtěli číst v jiném pořadí, v podobě krátkých vysvětlivek předchozích dějů, ale nedělejte to a čtěte je pěkně popořádku.

Někdo Milénium srovnával s knihami Jonase Jonassona. Pro přiblížení pro toho, kdo si nemůže vzpomenout, co tenhle spisovatel napsal, tak připomínám jeho první tři knihy: „Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel“, „Analfabetka, která uměla počítat“ a „Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)“. Před nedávnem přibyla čtvrtá kniha „Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět“.

Pravda v dílech obou autorů je policie banda neschopných břídilů, kteří spravedlnosti pomohou jen shodou dlouhého řetězce opravdu nešťastných náhod a nedorozumění. Je také pravda, že hlavní hrdinka Lisbeth Salanderová, která nedokončila ani základní školu a přitom je schopna zpaměti vypočítat snad úplně všechno, tak trochu připomíná Jonassonovu analfabetku Nombeko. Zde ale podobnosti končí. Zatím, co Jonasson ve svých třech knihách s humorem popisuje hlavní (nikoliv humorné) události dvacátého století, Larsson píše detektivky se vším všudy. Humornost některých událostí jen tak tiše nechává probublávat na povrch.

Hlavním hrdinou trilogie je novinář a spolumajitel časopisu Milénium Mikael Blomkvist. Při způsobu jeho práce si sice nedokážu představit, že by časopis Milénium mohl reálně existovat a dožít se třetího čísla, ale budiž, knihy nejsou o práci žurnalisty, ale detektivky. Mikael by klidně mohl být bagrista, pak by se ale autorovi špatně vysvětlovaly schopnosti vyšťourat vždy ty správné informace a ta hromada známých na správných místech. Něčím Mikael být musel a hned po soukromém očku je novinář ta pravá profese.

Strhující děj všech tří knih, podtržený vynikajícím výkonem Martina Stránského. Trilogii Milénium lze jen doporučit.

Najde te ji na Audiolibrix.com.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *